Przepiorki.pl » Hodowla przepiórek
O HODOWLI

Hodowla przepiórek

Nie ma bardziej pasjonującego zajęcia niż hodowla przpiórek Zarówno przepiórki jak i jaja przepiórcze nie są bardzo popularne wśród konsumentów. O ile dużo osób próbowało jajka przepiórek o tyle mało kto miał okazję cieszyć podniebienie smacznym mięsem przepiórczym. Przepiórki najbardziej popularne są wśród hodowców amatorów gdzie w małych przydomowych gospodarstwach chowane są w ilościach jednego lub dwóch stadek.Aby jakiekolwiek zwierzęta domowe (dotyczy to w całej rozciągłości przepiórek) wykazywały dobrą lub doskonałą użytkowość, by hodowane przepiórki były zdrowe i odpowiadały naszym oczekiwaniom, muszą być spełnione dwa zasadnicze warunki:

 • zapewnienie optymalnego środowiska, a więc żywienia, pomieszczeń, klimatu, obsługi, opieki zdrowotnej, higieny itp.
 • posiadanie zwierząt gwarantujących przekazywanie na potomstwo dziedzicznych założeń wysokiej produkcyjności.
Hodowla przepiórek w klatce

Te dwa podstawowe warunki muszą być jednocześnie spełnione. W najwspanialszych warunkach i pod doskonałą opieką nie otrzyma się wysokiej produkcyjności, jeżeli przepiórki nie będą po sprawdzonych rodzicach wybranych z licznego pogłowia, umiejętnie ocenionych i właściwie dobranych do kojarzeń. W niekorzystnych warunkach środowiska najlepsze pod względem założeń dziedzicznych ptaki nie będą mogły wykazać swoich możliwości produkcyjnych. Ponadto nie zawsze wysokoprodukcyjny materiał hodowlany okaże się dobry w niekorzystnym środowisku, bo przecież te zwierzęta były dobierane nie pod kątem ich "wytrzymałości" na złe warunki, a wysokiej użytkowości. W złych warunkach hodowli przepiórek, chowane ptaki pewnie będą radziły sobie gorzej niż osobniki, wśród których jedynym doborem decydującym o dojściu do rozrodu był dobór naturalny - zdolność do przetrwania w twardych warunkach życia.

Przydomowa hodowla przepiórek

Hodowla przepiórek jako hobby zyskuje na popularności. Kady z nas jest trochę majsterkowiczem, trochę złotą rączką. Hodowla przepiórek zadziwia oferując miłośnikom zwierząt możliwość czerpania radości z opieki nad tymi małymi ptakami, a także korzyści z ich jaj i mięsa. Bardzo łatwo zbudować własną klatkę, kupić inkubator i już można rozpocząć hodowlę nawet w piwnicy, a z czasem swoją małą przydomową Przepiórki, zwłaszcza rasy takie jak przepiórki chińskie czy przepiórki japońskie, są cenione za niewielkie wymagania przestrzenne, szybki cykl produkcyjny i zdrowotne walory jaj przepiórczych. Ta forma hodowli może być prowadzona zarówno w domu, jak i na zewnątrz, w zależności od dostępnej przestrzeni i preferencji hodowcy i jego rodziny.

Jak hodować przepiórki?

Każdy może hodować przepiórki bo hodowla przepiórek jest łatwa i przyjemna - wymaga jedynie zapewnienia im odpowiednich klatek, dostępu do świeżej wody i zbilansowanej diety bogatej w białko. Ważne jest również utrzymanie czystości w miejscu hodowli oraz regularne doglądanie stada. Przepiórki są stosunkowo łatwe w hodowli, ale potrzebują ciepłego i suchego środowiska, dlatego w pomieszczeniach należy zapewnić odpowiednią wentylację oraz utrzymywać stałą temperaturę. Pasza dla przepiórek nie jest droga, ale warto korzystać z kupnej karmy granulowanej - będą niosły więcej jajek.

Hodowla przepiórek w domu

Przepiórki można hodować w domu i wielu hodowców tak właśnie utrzymuje te ptaki. Należy zapewnić im tylko odpowiednie warunki świetlne i termiczne oraz trochę miejsca w piwnicy. Hodowla przepiórek w domu jest idealna dla osób dysponujących ograniczoną przestrzenią a posiadają piwnicę lub altanę. Wystarczy specjalnie zaprojektowana klatka i inkubator, umieszczony w ciepłym, dobrze wentylowanym miejscu. Klatki dla przepiórek powinny być wyposażone w poidełka i karmniki, a podłoże należy regularnie wymieniać, aby zapewnić higienę. Przepiórki domowe często są hodowane dla jaj na które amatorów nie brakuje.

Hodowla przepiórek na zewnątrz

Przepiórki żyją także na wolności gdzie nikt im zimą nie grzeje. Hodowla przepiórek na zewnątrz wymaga jedynie budowy odpowiednio zabezpieczonego kurnika lub woliery, który ochroni ptaki przed drapieżnikami i złymi warunkami pogodowymi. Idealne miejsce powinno być suchym o osłoniętym od wiatru zakątkiem ogrodu, Dobrze aby miały dostępem do naturalnego światła. Ważne jest zapewnienie przepiórkom dostatecznej przestrzeni do poruszania się oraz dostępu do żółtego piasku, co jest korzystne dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto też wysypywać im kredę pastewną którą chętnie dziobią. Przepiórki utrzymywane na zewnątrz mogą dostarczać jaja ale i mięsa, które jest cenione za delikatny smak i wartości odżywcze.

Para przepiórek w hodowli

Hodowla przepiórek na fermach przemysłowych

Wielki hodowle przepiórek to aktualnie największy wolumen związany aspektem towarowym tych ptaków. Duże fermy starają sie zapewnić najlepsze możliwe warunki chowu i dobrostan. Tak więc ptaki chowane w złych warunkach otoczenia, wyselekcjonowany chowały się same co na fermie towarowej jest niemożliwe. Dlatego bywają odporne na zakażenia, stresy, niedobory żywieniowe. Jednak dają z reguły niższą produkcję. Mogą wśród nich co prawda istnieć osobniki zawierające "utajony" zasób genetycznych założeń na wysoką produkcyjność, ale ich korzystne czynniki dziedziczne nie mogą w tych warunkach się ujawnić. Trzeba dopiero poprawy środowiska i jednocześnie pracy hodowlanej, aby uzyskać dobry materiał hodowlany o pożądanych założeniach genetycznych. W hodowlach hobbystycznych przepiórek, podczas trwającego przez szereg pokoleń doboru, który szedł w kierunku utrzymania stada przy życiu, cechy dziedziczne dobrej użytkowości mogły też zostać utracone. Z takiej grupy nie osiągnie się już nigdy najwyższych wydajności. Natomiast w hodowlach przemysłowych zajmujących się hodowlą przepiórek na masową skalę takie błędy z założenia są eliminowane i wzmacniany jest genotyp zawierający konkretne żądane cechy.

Klatki segmentowe dla przepiórek - fermowa hodowla przepiórek.

Fermowa hodowla przepiórek - klatki segmentowe z systemem pojenia.

Chów przepiórek nieśnych - dobór cech genetycznych

Aby dokonać właściwego wyboru ptaków reprodukcyjnych dających potomstwo lepsze niż przodkowie. Należy najpierw stworzyć przepiórkom optymalne warunki hodowli przepiórek dla danego kierunku użytkowania ptaków, a następnie postanowić, jakie cechy genetyczne będą podlegały obserwacji. Jednakże niezależnie od kierunku użytkowania i co do tego, czy hodowca decyduje się na ptaka nieśnego czy łownego - introdukowanego do środowiska naturalnego, są cechy na które zawsze należy zwracać baczną uwagę. Do takich cech należą przede wszystkim płodność i zdrowotność. Jak już wspomniano w hodowli przepiórek rozróżniamy trzy typy użytkowe: nieśny, mięsny i łowny który jest najmniej rozpowszechniony. Ocena użytkowości w poszczególnych kierunkach jest co do pewnych cech genetycznych, wspólna, co do innych - zróżnicowana. Selekcjonując ptaki kierunku nieśnego zwraca się uwagę na następujące czynniki:

 • wiek dojrzewania płciowego,
 • nieśność całkowita,
 • Tempo nieśności 100-dniowej,
 • seryjność nieśności,
 • długotrwałość użytkowania nieśnego,
 • ciężar i inne cechy jaja.

Wartość konsumpcyjna jaj przepiórki polega na ich znakomitym smaku, dużym udziale żółtka w stosunku do treści jaja, na niezbadanych jeszcze składnikach, które czynią je na ogół nieszkodliwymi dla osób uczulonych na białko jaja kurzego. Cechuje je także podzielności, szybkości przyrządzenia, efektownym wyglądzie oraz na możliwości długiego przechowywania. Jajo spożywcze waży średnio 10 g. Jego wartość w porównaniu z wartością jaja kurzego. W tej samej jednostce wagowej, tj. 100 g według dwu różnych autorów, jaja te mają nieco odmienny skład. W 100 g jaj przepiórki jest 158 kcal energii przemiennej, podczas gdy w 100 g jaj kurzych 166 kcal. Stąd pewnie bierze się duże zainteresowanie hodowlą przepiórek w kierunku pozyskania jaj.

Hodowla przepiórek w kierunku mięsnym - na tuszki

Hodowla przepiórek na mięso na fermach przemysłowych to proces wysoko zautomatyzowany i skoncentrowany na efektywności produkcji, umożliwiający szybkie zaspokojenie rosnącego popytu na przepiórcze mięso. Fermy przemysłowe często stosują również specjalistyczne programy żywieniowe, aby przyspieszyć wzrost ptaków i poprawić jakość mięsa, co w połączeniu z rygorystycznymi protokołami bioasekuracji minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób. Dzięki temu hodowla przepiórek na mięso na skalę przemysłową staje się coraz bardziej rentownym przedsięwzięciem, oferującym produkty wysokiej jakości, które zyskują na popularności wśród konsumentów poszukujących zdrowych i smacznych alternatyw dla tradycyjnych mięs. Przepiórcze stado hodowlane z przeznaczeniem na tuszki musi przenosić pewne właściwosci. Ocena cech przepiórek kierunku mięsnego to:
 • ciężar ciała
 • wartość ubojową
 • pokrój
 • upierzenie.

Ciężar ciała podczas wzrostu wskazuje na dziedziczne znaczenie dobrego tempa wzrostu i właściwego rozwijania się dobrze żywionego ptaka. Ciężar dorosłej sztuki wskazuje na maksymalne możliwości osiągnięcia w dobrych warunkach bytowania wzrostu uwarunkowanego predyspozycjami genetycznymi i wreszcie ciężar wskazuje na wartość rzeźną przepiórek.

© przepiórki.pl - Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu