Przepiorki.pl » Hodowla przepiórek » Wychów piskląt » Odchów amatorski przepiórek
O HODOWLI

Odchów amatorski przepiórek

Odchowalnik
Może się on odbywać w dobrze zabezpieczonej przeciw ucieczkom klatce dla przepiórek. W klatce takiej można chować najlepiej 10 sztuk przepiórcząt. Podłoża nie wolno wysypywać piaskiem - pisklęta najadają się nim i padają. Nie można, jak to dawniej stosowano w odchowie kurcząt, zadawać węgla drzewnego. W razie niedyspozycji żołądkowych dawać ryż zmielony w maszynce do kawy lub surowe płatki ryżowe. Klatkę trzeba wysłać papierem falistym, np. po żarówkach. Nad klatką lub wewnątrz niej zawiesza się żarówkę 60 lub 100 W na takiej wysokości, aby pod źródłem ciepła dawała 40°.

Trzeba bardzo uważać, aby piskląt nie przeziębić podczas transportu . Pisklęta przez pierwsze dni mogą piszczeć - kiedy zostają w domu same lub kiedy tracą z oczu człowieka. Po kilku dniach, gdy budzi się obawa przed człowiekiem, należy szczególnie często kontaktować się z nimi, aby osw-oiły się z opiekunem. W ogóle ustawienie klatki należy tak zaprojektować, aby i dorosłe sztuki stale widywały domowników.

Po 2 tygodniach wyłącza się stopniowo ogrzewanie, aby nie wywoływać stressu gwałtownym przejściem w inne warunki. W tym celu można zmienić żarówkę na słabszą, a po 3 tygodniach życia piskląt całkowicie można ją usunąć.

W tym okresie rozróżnia się już płeć. Samce, mniejsze od samiczek, z rdzawym odcieniem piór szyi oraz nasady głowy, należy oddzielić lub usunąć. Można je w drugiej klatce podtuczyć jeszcze 2 tygodnie. Chowanie samców nie jest wskazane z kilku powodów: nie wszyscy w domu polubią icli pokrzykiwania, stale niepokoją samiczki, co jest im poczytywane za złe w niektórych domach, a ponadto powodują brzydki wygląd samic wyrywając im pióra z głowy i grzbietu.

© przepiórki.pl - Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu