Przepiorki.pl » Hodowla przepiórek » Ogrzewanie młodych po wylęgu
O HODOWLI

Ogrzewanie młodych po wylęgu

Opieka nad pisklętami po wylęgu jest niezwykle istotna i ma niebagatelny wpływ na ich przyszłą kondycję. Młode po wydostaniu się ze skorupki są bardzo wrażliwe na warunki panujące na zewnątrz. Środowisko poza bezpieczną skorupką jajka jest dużo mniej przychylne, a pisklęta po wylęgu przede wszystkim potrzebują ciepła.

W celu zapewnienia odpowiednich warunków do rozwoju po wykluciu młode należy przenieść do specjalnego odchowalnika, gdzie temperatura powinna wynosić ok. 32OC na początku (później trzeba ją sukcesywnie zmniejszać aż do uzyskania 18-20OC). W naturalnych warunkach młode ogrzewa ciepłe pierze kury, natomiast przy sztucznych lęgach trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt.

Odchowalnik dla przepiórek

Ogrzewanie piskląt za pomocą urządzeń do odchowu jest w pełni bezpieczne, gdyż produkowane ciepło ma odpowiednią temperaturę i jest równomiernie rozprowadzane po powierzchni skóry ptaka. Niektóre urządzenia dodatkowo mają możliwość regulacji temperatury grzania po podłączeniu do specjalnego termoregulatora. Wszelkie elementy składające się na wyposażeniu (wentylator, grzałka, żarówka, itp.) znajdują się w specjalnych osłonkach, które zabezpieczają ogrzewane kurczęta.

Do ogrzania piskląt służą:

  • sztuczne kwoki - płyty grzewcze,
  • promienniki
Płyta grzewcza

Sztuczna kwoka produkuje ciepło, które zastępuje pisklętom naturalne ciepło matki. Najczęściej sztuczna kwoka umieszczana jest na specjalnych nóżkach by odległość od ziemi była dostosowana do rozmiaru kurcząt. Powszechnie tego typu urządzenia wyposaża się w żarówkę, która sprawia, że młode nie znajdują się w kompletnej ciemności. Płyty grzewcze, dzięki zróżnicowanej konstrukcji mogą ogrzewać różną liczbę piskląt.

Do ogrzewania młodych piskląt powszechnie stosuje się promienniki. W zależności od ilości ptaków dobiera się moc żarówki (na 150 sztuk powinno się zastosować promiennik o mocy 175-200W). Lampa promiennikowa może generować światło białe bądź podczerwone. Do odchowu piskląt w szczególności zaleca się stosowanie żarówek podczerwonych, których światło pozytywnie oddziałuje na ptaki. Zarówka promiennikowa - sztuczna kwoka

Do korzyści niosących za sobą korzystanie z promienników należy:

  • zwalczanie kanibalizmu lub agresji u młodych
  • działanie uspokajające (zmniejszanie stersu)
  • równomierne ogrzewanie powierzchni skóry piskląt
  • stymulacja krążenia w tkankach i mięśniach
  • długa żywotność produktu, sięgająca nawet 5000 godz.
  • oszczędność energii

Lampy promiennikowe stosowane są nie tylko w hodowlach zwierząt. Często wykorzystywane są również w przemyśle spożywczym, lecznictwie oraz w gastronomii.

Pisklęta w odchowalniku

© przepiórki.pl - Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu