Do Polski przywożone są przepiórki z różnych krajów, stąd potocznie nazywa się ie od kraju, w którym zostały zakupione, niemieckimi", jugosłowiańskimi" itp., podobnie jak nazwano tutaj pierwszą odmianę japońską". Mają cne pewnie cechy charakterystyczne. Tak np. jugosłowiańskie są cięższe od pochodzących z innych krajów, gdyż Jugosławia specjalizuje się w ich produkcji na mięso. Japonia ma przepiórki o najlepszej nieśności. Amerykańskie białe przepiórki sprowadzone do Polski z Włoch często są obarczone śmiercionośną dziedziczną cechą sprzężoną z białością. Gen ten ujawnia się między 1 - 20 dniem odchowu. Mianowicie śnieżnobiałe ptaki źle przyrastają, są słabe, drobne i padają z bliżej nieokreślonego powodu. Tylko heterozygotyczne ptaki o upierzeniu koloru szarego" pozostają przy życiu, nie różniąc się niczym od zdrowych, normalnie upierzonych.
Niezależnie od kraju, z którego pochodzą, i od odmiany, przepiórki domowe były w swojej ojczyźnie tak intensywnie, długo i jednokierunkowo selekcjonowane w kierunku uzyskania najwyższej nieśności, iż jakiekolwiek zasadnicze zmiany w kierunku użytkowania bardzo trudno tu uzyskać .
Aby zmienić przepiórkę w ptaka o dobrej mięsności próbuje się też innych dróg, a mianowicie uzyskania bastardów z innymi gatunkami ptaków . W Japonii próbuje się uzyskać mieszańca z kurą domową. W USA uzyskano już mieszańca z bażantem .