Odpowiednio dobrane klatki dla przepiórek są podstawowym wyposażeniem każdej fermy i amatorskiej hodowli przepiórek.Każdy hodowca sam wybiera sobie wyposażenie, dokonuje przemyślanych zakupów a najczęściej posiadając odrobine zacięcia do majsterkowania buduje wszystko samodzielnie. Klatki dla przepiórek mogą być wykonane z różnego materiału, metalu, drewna, plastiku. Klatki drewniane są trudniejsze do dezynfekcji dlatego w profesjonalnych zastosowaniach wogóle się ich nie używa. Do chowu dorosłych przepiórek nadają się także baterie przeznaczone do wychowu kurcząt. Nadmierna wysokość poszczególnych pięter powoduje pewną rozrzutność miejsca w pionie, a należy pamiętać, iż w niższych klatkach ptaki są bardziej spokojne, jednak w wyższych klatkach dla przepiórek ptaki mają doskonałe przewietrzanie wewnątrz.
Ze względu na dostęp powietrza nie należy popadać w skrajność i wykonywać niziutkie klatki na przepiórki, jak to zalecają Francuzi. Przepiórka szczególnie japońska nie potrzebuje wiele do życia, ale minimum warunków trzeba jej zapewnić. Francuzi mianowicie proponują klatkę na przepiórekii bardzo niskie o wysokości 7 cm dla piskląt i około 15 cm dla dorosłych. Wymiana powietrza jest w takich pomieszczeniach bardzo utrudniona. Według najlepszych hodowców najniższa wysokość klatek powinna wynosić 20-25 cm. Pomiędzy dwoma sąsiadującymi piętrami należy pozostawić 10-15 cm wysokości na ruszty podłogowe i na tace nawozowe, ewentualnie w bateriach zamiast tac na ruchomą obrotowy taśmę, na którą spada nawóz. Wielu hodowców wypracowało swoje własne metody doboru klatek i obsady różną ilością ptaków. Oto podstawowe rozmiary opracowane przez różnych hodowców w Polsce i we Włoszech.
[szerokość * głębokość * wysokość]
W celu zapewnienia dostępu powietrza i światła nie są wskazane klatki dla przepiórek z materiału jednolitego (pełne drewno lub wspomniane płyty); powinny być zbudowane z siatki lub prętów. Oczka siatki czy też odstęp prętów dla dorosłych sztuk nie może być większy niż 12-19 mm. Już przy odstępach 19 mm istnieje obawa uduszenia się ptaków. Wsuwają one główki w otwory, a przeciwne ustawienie piór głowy do kierunku jej cofania powoduje, iż przepiórka, nie mogąc się uwolnić, rzuca się tak gwałtownie, że często przerywa kręgi szyjne. Z tego też powodu sufit klatki do przepiórek musi być, w przeciwieństwie do ścian, z jednolitego materiału lub drobnej siatki. Klatki mające sufity druciane lub siatkowe, a takie są najczęściej kupowane przez hodowców amatorów, powinny być od razu przygotowane tak, aby ptak się nie powiesił. Przepiórka nie widząc przeszkody, zrywa się gwałtownie i uderza w sufit klatki. Niższe klatki są więc lepsze, gdyż w nich przepiórki nie mają takiej siły zrywu i nim się rozpędzą, sufit je powstrzymuje od samobójczych skoków. Więej porad warto zasięgnąć u innych hodowców którzy samodzielnie wykonują klatki i w zakresie hodowli przepiórek mają dużą wiedzę.