Przepiorki.pl » Hodowla przepiórek » Pomieszczenia dla przepiórek » Budynki
O HODOWLI

Budynki

Przepiórki w altance na ogródkach działkowych
Powyższe zdjęcie zrobione zostało u Pana hodującego przepiórki na własne potrzeby w altance na ogródkach działkowych. Jak widać nie trzeba wymyślnych budynków do hobbystycznej hodowli przepiórek.
Pomieszczenia dla przepiórek muszą spełniać podane uprzednio warunki zapewniające utrzymanie właściwego dla nich mikroklimatu. Najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie ptaków przed zimnem i przeciągami, przy dobrym przewietrzaniu. Toteż wysokość lokalu powinna się wahać od 2-2,5 m (Włosi zalecają 3,5 m, jednak ich klimat jest cieplejszy i nie ma potrzeby dogrzewania budynków).

Ptaszarnia może stanowić wspólne pomieszczenie do wychowu piskląt i dla dorosłych sztuk, ponieważ wymagania mikroklimatyczne przepiórki mają takie same w każdym wieku, z zastrzeżeniem dodatkowego ogrzewania piskląt. W ptaszarni ustawia się baterie lub klatki dla przepiórek na regałach, oddzielnie dla dorosłych i dla młodych ptaków.

Magazyn jaj powinien znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu, gdyż przechowywane jaja powinny być w niższej temperaturze (ok. 15°) i wyższej wilgotności (70%). Jest wskazane, aby to pomieszczenie nie miało okna. Znajduje się w nim stół do segregacji, ława na której pakuje się jaja towarowe, szafka na drobny sprzęt i lodówka.

Amatorski segment klatek dla przepiórek
Inkubatornia czyli miejsce gdzie stał bedzie inkubator i przeprowadzać będziemy inkubację w aparatach lęgowych musi być oddzielona od pozostałych pomieszczeń z powodu konieczności zachowania w niej dużej czystości, spokoju i ciszy, a także ze względu na wszystkie czynności związane z nakładem jaj i następnie odbiorem piskląt. Obok aparatów, potrzebna jest w niej szafa na akcesoria - części, prześwietlarki itp. oraz duży stół.
    Nie każdy hodowca przepiórek przystępuje do budowy nowej fermy. Doskonale można zaadaptować do tej hodowli dużą izbę lub nawret jeden pokój. Kompletną półprofesjonalną fermę przepiórek można zmieścić na powierzchni 25 m2. Zawsze jednak wskazany będzie podział przynajmniej na dwie oddzielone od siebie części:
  • ptaszarnię wspólną dla młodzieży i dorosłych, w której można urządzić zmywalnię i przygotowywanie pasz
  • inkubatornię, w której będzie się przechowywać jaja i myć sprzęt potrzebny do prowadzenia inkubacji.
  • W chowie amatorskim wykorzystać można wszystkie budynki nawet mieszkania od M2 do domu jednorodzinnego. Należy tylko chronić ptaki przed przeciągami, a jesienią, nim ruszy centralne ogrzewanie, pilnować, aby nie zginęły z zimna, na które są one wrażliwsze niż ludzie.

© przepiórki.pl - Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu